Aten, Alimos Marina (DMS Sailing)

DMS Sailing Alimos Marina
Alimos Marina
Davaki 1, Alimos 174 55
17455 Grekland


Nødtelefon:
0030 693 6995608
0030 210 6829266

Incheckning
Båten är redo att ta över kl. 17:00 - men kan vara klar tidigare.

Sen ankomst
Det är möjligt att arrangera sen ankomst efter avtal.

Utcheckning
Båten returneras kl. 09:00 den sista dagen. Du bör vara tillbaka kring kl.17:00 dagen för båten returneras.

Avstånd
Centrala Aten: 12km

Flygplats
Atens International (El. Venizelos): 40km.

Transfer
Bussen är billiga och kör från flygplatsen ungefär varje 15 minuter. Resan kan lätt bli ganska besvärligt. För det första vet föraren sällan hvor hållplats är - och reser ni många personer kan det nypa med plats på bussen. Bussen från flygplatsen kallas X96 - och hållplats Edem.

Vi rekommenderar att du tar en taxi - det är lättare. Kom ihåg att förhandla fram ett pris i förväg.

Inköpsmöjligheter
Det finns ingen stormarknad i hamnen, så du kan antingen göra sina inköp på egen hand i snabbköpet på huvudgatan (Poseidonos Ave.). Eller så kan du be om transport till den lokala stormarknaden. Den största fördelen med denna stormarknad, förutom att den är öppen hela dagen (även på söndagar!) Är att transport av varor tillbaka till marinan inte ta lång tid.

Proviantering hos Yachtness
När du förbeställer leveranser genom Yachtness, vara alla varor som levereras på båten när du anländer.
Vi rekommenderar inte att köpa färsk frukt, grönsaker och färskt kött, som det är svårt att hålla färskt, om inte det är kyld hela tiden.
Beställa här: Yachtness

Faciliteter
Vatten och landström el 220V finns på piren utan extra kostnad. Bränsle levereras direkt till piren med en bränsletank vid slutet av resan.

Det finns flera caféer, barer och restauranger i hamnen, men när det gäller traditionell grekisk mat till ett rimligt pris, rekommenderar vi "Vassilis" taverna som är mycket nära till hamnen (fråga personalen för vägbeskrivning). Det finns också flera parkeringsplatser runt Marina Alimos - men de är alla obevakade.
OBS! Var uppmärksam på personliga tillhörigheter när du använder duschar och toaletter.

Ruttförslag för segelsemester i Aten

Avgång: Kalimaki, Aten
Totalt distance: ca. 175 nautiska mil

  • Dag 1: Boarding
  • Dag 2: Kalamaki - Aegina (25 nm)
  • Dag 3: Aegina - Angistri - Poros (30 nm)
  • Dag 4: Poros - Hydra (20 nm)
  • Dag 5: Hydra - Dokos - Spetses (25 nm)
  • Dag 6: Spetses - Tselevinia - Poros (40 nm)
  • Dag 7: Poros - Perdika (Aegina) - Kalamaki (35 nm)
  • Dag 8: Leverans av båten